Skip to main content

HR Representatives

To enhance the quality and efficiency of HR transactions, communications, program implementations, and initiatives. HR Representatives ensure that UMD’s human resource processes and procedures are followed throughout their respective organizations per Federal/State laws and regulations, University policies and procedures, and accepted best practices.

HR Representatives work on behalf of their respective departments serving as a conduit for process improvement, UHR communication, and training.

Key Responsibilities :

  • Attend monthly HR Process Improvement Forums
  • Provide input and feedback on current processes and improvements
  • Act as a liaison from/to UHR for communicating to their departments
  • Act as the point of contact for all UHR service areas and for audit reports from UHR’s systems
  • Monitor data for accuracy and integrity

Update requests to the member list: UHRComms@umd.edu

Show entries
Name Unit
Sherry Corbin AGNR-AES-LESREC (Lower East Shr)
Linda Dawkins AGNR-AES-Wye Research & Education Ctr
Dany Burns AGNR-Agricultural & Resource Economics
Sheryl Grey AGNR-Animal & Avian Sciences
Paul Vaughan AGNR-Animal & Avian Sciences
Lisa Dayton AGNR-CIT-Information Technology
Patricia Nitowitz AGNR-Dean-Fiscal Office
Ana Munoz Argueta AGNR-Dean-Fiscal Office
Abigail Rosenberg AGNR-Dean-Fiscal Office
Norma Sanchez AGNR-Dean-Fiscal Office
Zari Williams AGNR-Dean-Fiscal Office
Mary Grimley AGNR-Dean-Joint Inst for Food Safety & Applied Nutrition
Erica Mudd AGNR-Dean-Joint Inst for Food Safety & Applied Nutrition
Traci Jackson AGNR-Environmental Science & Technology
Elma Koster AGNR-Environmental Science & Technology
Carole Dingess AGNR-Institute of Applied Agriculture
Margarita Vinogradova AGNR-Nutrition and Food Science
Michelle Neff AGNR-Plant Science & Landscape Architecture
Samantha Miller AGNR-UME-Anne Arundel
Bonnie Nehgahban AGNR-UME-Associate Director
Dayna Russell AGNR-UME-Family and Consumer Sciences
Bryan Robles AGNR-UME-Family and Consumer Sciences
Rhonda Barnhart AGNR-UME-Field Operations
Stephanie Jackson AGNR-UME-Field Operations
Ricardo Morales AGNR-Veterinary Medicine Program
Seth Hanley-Raeder ARCH-Center for Smart Growth Research & Education
Prince Hunter ARCH-School of Architecture, Planning, & Preservation
Jennifer Sanderson ARCH-School of Architecture, Planning, & Preservation
Eric Xiaoming Zhang ARHU-American Studies
Christin Vare ARHU-Art
Theresa Morse ARHU-Art History & Archaeology
Natalie Rivera-Canales ARHU-Art History & Archaeology
Kimberly Moore Turner ARHU-Clarice Smith Performing Arts Center
Tomiko Thomas ARHU-Clarice Smith Performing Arts Center
LeeAnn Serrant ARHU-Clarice Smith Performing Arts Center
Jacqueline Adams ARHU-College of Arts & Humanities
Heather Gray ARHU-College of Arts & Humanities
Krystle Chick ARHU-College of Arts & Humanities
Rebecca Sommer ARHU-College of Arts & Humanities
Antoinette Lancaster ARHU-College of Arts & Humanities
Ieva Young ARHU-Communication
Jordana Saggese ARHU-David C. Driskell Center
Eric Tomala ARHU-Dean-Latin American and Caribbean Studies Center
Caitlin Eaves ARHU-Dean-MD Language Science Center
Kevin Nesline ARHU-English
Jennifer Greenwell ARHU-English
Lisa Klein ARHU-History
Kimberly Kwok ARHU-Linguistics
Grace Babukiika ARHU-MD Institute for Technology in the Humanities
Avis Koeiman ARHU-Meyerhoff Program & Center for Jewish Studies
Tavia McRoy ARHU-National Foreign Language Center
Sang Chung ARHU-Philosophy
Charlotte Yuk Fan Tai ARHU-School of Languages, Literatures, and Cultures
Aric Darroe ARHU-School of Languages, Literatures, and Cultures
Jeannette Oliver ARHU-School of Music
Teri Zillmer ARHU-School of Theatre, Dance & Performance Studies
Isata Munu ARHU-Women, Gender and Sexuality Studies
Janelinid Kyomuhendo ARHU-Women, Gender and Sexuality Studies
Stephanie Pineda BMGT-Dean-Human Resources
Bobvita Salters BMGT-Robert H. Smith School of Business
Karen Phillips BMGT-Robert H. Smith School of Business
Sharon Hodgson BSOS-African American Studies
Marci Deloatch BSOS-African American Studies
Rachel Schupbach BSOS-African American Studies
Sybil Paige BSOS-Anthropology
Ashley Black BSOS-Anthropology
Carolyn Schupbach BSOS-College of Behavioral & Social Sciences
Donna Middledorf BSOS-College of Behavioral & Social Sciences
Stacey Showerman BSOS-College of Behavioral & Social Sciences
Giselle Denbow BSOS-College of Behavioral & Social Sciences
Jerelyn Fileppi BSOS-College of Behavioral & Social Sciences
Charlene Werner BSOS-Criminology & Criminal Justice
Debra Griffith BSOS-Ctr for Substance Use, Addiction & Health Research
Betty Sitka BSOS-Dean-Maryland Population Research Center
Julie Callis BSOS-Dean-Natl Ctr for Study of Terrorism & Resp to Terr
Amanda Pickles BSOS-Dean-Office of Academic Computing Services
Robert Blevins BSOS-Dean-Office of Academic Computing Services
Wanda Hauser BSOS-Economics
Heather Nalley BSOS-Economics
Orpha Jewell BSOS-Economics
Chirice Cade BSOS-Geography
Naielia Allen BSOS-Geography
Amanda Statland BSOS-Government & Politics
Jessica Houchens BSOS-Government & Politics
Terecita Maxey BSOS-Government & Politics
Rachelle Beasley BSOS-Hearing & Speech Sciences
Rupa Jethwa Eapen BSOS-Joint Program in Survey Methodology
Steve Wicker BSOS-Psychology
Joanne Leffson-Bryant BSOS-Psychology
Robeya Johnson BSOS-Psychology
Akta Patel BSOS-Sociology
Patrick Ethridge BSOS-Sociology
Jessica Gray BSOS-Sociology
Susan Lehr CMNS-Astronomy
John Cullinan CMNS-Astronomy
Bernadette Gatewood CMNS-Atmospheric & Oceanic Science
June Sherer CMNS-Atmospheric & Oceanic Science
Tamara Hendershot CMNS-Atmospheric & Oceanic Science
Taylor McCall CMNS-Biology
Steven Kuba CMNS-Biology
Mini Rajan CMNS-Cell Biology & Molecular Genetics
Dolores Jackson CMNS-Chemistry & Biochemistry
Jasmine Penny CMNS-Chemistry & Biochemistry
Judy Leung CMNS-College of Computer, Math & Natural Sciences
Dawn Myers CMNS-College of Computer, Math & Natural Sciences
Stephanie Peters CMNS-College of Computer, Math & Natural Sciences
Arlene Manguiat CMNS-College of Computer, Math & Natural Sciences
Magna Gray CMNS-College of Computer, Math & Natural Sciences
Jodie Gray CMNS-Computer Science
Lisa Lepore CMNS-Computer Science
Sharron McElroy CMNS-Computer Science
Shanshan Wang CMNS-Computer Science
Brenda Torney CMNS-Earth System Science Interdisciplinary Center
Monica D'Rozario CMNS-Earth System Science Interdisciplinary Center
Yolande Ridore CMNS-Earth System Science Interdisciplinary Center
Deborah Thompson CMNS-Entomology
Pam Biery CMNS-Entomology
B Martin CMNS-Geology
Sokhan Min CMNS-Inst for Physical Science & Technology
Yerty Valenzuela CMNS-Institute for Advanced Computer Studies
Emily Hartz CMNS-Institute for Advanced Computer Studies
Vivian Lu CMNS-Institute for Advanced Computer Studies
Zeng Wang CMNS-Institute for Advanced Computer Studies
Julie Johnson CMNS-IREAP-Inst Res Elec & Applied Phys
Jolanta Lawrence CMNS-Mathematics
Ruth Yun CMNS-Mathematics
Victoria Villafranco CMNS-Mathematics
Elizabeth Wise CMNS-National Socio-Environmental Synthesis Center
Dannielle Watkins CMNS-Physics
Carol-Ann Wood Agustin DIT-Business Support Services
Nina Hamedani DIT-Business Support Services
Megan Fassero DIT-Business Support Services
Christine Hottel DIT-ERP-Enterprise Resource Planning
Autumn Stasulli DIT-ERP-Enterprise Resource Planning
Joseph Windsor DIT-ERP-Enterprise Resource Planning
Cameron Hostetler DIT-ERP-Enterprise Resource Planning
Trinette Young EDUC-College of Education
Hakim Scott EDUC-College of Education
Blesilda Lim EDUC-Counseling, Higher Education and Special Education
Ylesia Stefanie James EDUC-Counseling, Higher Education and Special Education
Valerie Foster EDUC-Dean-Outreach
Robin Walukonis EDUC-Dean-Outreach
Jennifer Haislip EDUC-HDQM-Center for Young Children
Cornelia Snowden EDUC-Human Development and Quantitative Methodology
David Toledo EDUC-Human Development and Quantitative Methodology
Penny Gomes EDUC-Human Development and Quantitative Methodology
Adrienne Mayo-Brown EDUC-Teaching and Learning, Policy and Leadership
Maria Somarriba EDUC-Teaching and Learning, Policy and Leadership
Laurie Brown ENGR-A. James Clark School of Engineering
LaShanna Young ENGR-A. James Clark School of Engineering
Angela Bobich ENGR-A. James Clark School of Engineering
Teresa Moore ENGR-A. James Clark School of Engineering
Maritza Montelara ENGR-A. James Clark School of Engineering
Paula Beaver ENGR-A. James Clark School of Engineering
Mari Andrews ENGR-A. James Clark School of Engineering
Deborah Harrington ENGR-A. James Clark School of Engineering
Otto Fandino ENGR-Aerospace Engineering
Rachel Katz ENGR-Chemical & Biomolecular Engineering
Karin Shortino ENGR-Chemical & Biomolecular Engineering
Judi Gorski ENGR-Civil & Environmental Engineering
Catherine LaPadula ENGR-Civil & Environmental Engineering
Leondra Bright ENGR-Civil & Environmental Engineering
Tammie Garstecki ENGR-Civil-Center for Advanced Transportation Technology
Wendy Koch ENGR-Civil-Maryland Transportation Institute (MTI)
Kristin Little ENGR-Electrical & Computer Engineering
Kia Johnson ENGR-Electrical & Computer Engineering
James Honemond ENGR-Electrical & Computer Engineering
Lalitha Shalini ENGR-Engineering Information Technology
Catherine Carroll ENGR-Fischell Department of Bioengineering
Margit Gedra ENGR-Institute for Systems Research
Karen Russo ENGR-Maryland Technology Enterprise Institute
Daniel Carafelli ENGR-Maryland Technology Enterprise Institute
Ericka Black ENGR-Maryland Technology Enterprise Institute
Robyn Ruggier ENGR-Maryland Technology Enterprise Institute
Alexis Jenkins ENGR-Materials Science & Engineering
Jason Strahan ENGR-Mechanical Engineering
Alka Soni EXST-Extended Studies
John DeOrnellas EXST-Extended Studies
Maria Palmaira GRAD-Graduate School
Yen Lin INFO-College of Information Studies
Kibbi Henderson INFO-College of Information Studies
Sareil Brookins INFO-College of Information Studies
Shelia Spears INFO-College of Information Studies
Melodie Lim INFO-College of Information Studies
Lemuela Bryant INFO-College of Information Studies
Carolina Ethridge INFO-College of Information Studies
Vanessa Nichols-Holmes JOUR-Philip Merrill College of Journalism
Danae Johnson JOUR-Philip Merrill College of Journalism
Maria Lee JOUR-Philip Merrill College of Journalism
Dun Yee Wong LIBR-Libraries
Lisa Warner LIBR-Libraries
Kourtney Lowery LIBR-Libraries
Tonita Brooks LIBR-Libraries
Aphi Daigler PLCY-Center for Global Sustainability
Julia John PLCY-Center for Global Sustainability
Barbara Cronin PLCY-Center for Governance of Technology & Systems
Francesca Perry PLCY-Ctr for Intl Security Studies at Maryland
Monica Chung PLCY-Do Good Institute
Lori Ganey PLCY-School of Public Policy
Stacey Jones PRES-ICA-External Relations
Stacey Moltz PRES-MFRI-Administration
Dustin Chin PRES-ODI-Office of Multi-Ethnic Student Education
Kanitta Tonggarwee PRES-President's Office
Damaris Viera PRES-President's Office
Veronica Lewis PRES-VP for Diversity & Inclusion
Margarita Rodriguez SPHL-Behavioral & Community Health
Shannon Bobbitt SPHL-Behavioral & Community Health
Amal Hammad SPHL-Epidemiology & Biostatistics
Doris Richardson SPHL-Family Science
Bianca Garcia SPHL-Health Policy and Management
Claudia Aragon SPHL-Health Policy and Management
Carrie Blevins SPHL-Kinesiology
Holly Bost SPHL-Kinesiology
Maurice Rocque SPHL-Maryland Institute for Applied Environmental Health
Jessica Duque SPHL-School of Public Health
Vivian (Wei) Shi SPHL-School of Public Health
Elaine Rudder SPHL-School of Public Health
Jane Zhu SPHL-School of Public Health
Jemika Hansberry SVPAAP-EM-Financial Aid Services
Michelle Allen SVPAAP-Enrollment Management
Elizabeth Zapata SVPAAP-Enrollment Management
Nora Czumak SVPAAP-Enrollment Management
Amelia Barabak SVPAAP-Enrollment Management
Brenda Scaife SVPAAP-Enrollment Management
Rita Varela SVPAAP-Institute for Bioscience & Biotechnology Research
Christy Alonge SVPAAP-Institute for Bioscience & Biotechnology Research
Eowyn Ellison SVPAAP-Office of Inst Research, Planning & Assessment
Raluca Nahorniac SVPAAP-Office of International Affairs
Folami Young SVPAAP-Office of International Affairs
Tameka Jones SVPAAP-Office of Undergraduate Research
Toya Garrett-Williams SVPAAP-REG-Front Counter & Phone Room
Rhonda Smith SVPAAP-Sr VP Academic Affairs & Provost
Marla Bonner SVPAAP-Sr VP Academic Affairs & Provost
Siemy Khan SVPAAP-Sr VP Academic Affairs & Provost
Monica Johnson SVPAAP-Sr VP Academic Affairs & Provost
Ameshia Roulhac-Lee SVPAAP-Sr VP Academic Affairs & Provost
Yakedia Wilson UGST-Acad Achv-Intensive Education Dev
Frances Woods-Suku UGST-Academic Achievement Programs
Carolyn Seward UGST-College Park Scholars
Rebecca Forbes UGST-Honors College
Sarah Gebremicael UGST-Office of Letters & Sciences
Talaya Kelly UGST-Pre-College-Program in UG Studies
Larniece Brown UGST-The Office of Student Orientation and Transition
Yifei Fan UGST-Undergraduate Studies
Jamie Hoots UGST-Undergraduate Studies
Nitshu Joshi USG-Shady Grove Center
Neetha Thomas USG-Shady Grove Center
Jamie Wimberly USG-Shady Grove Center
Carolyn Consoli VPA-Environmental Safety, Sustainability & Risk
Timothy Day VPA-FM-FBO-HR & Payroll
Jeanette Payne VPA-FM-FBO-HR & Payroll
Stephanie Miller VPA-FM-FBO-HR & Payroll
Erika Sorto VPA-FM-FBO-HR & Payroll
Marie-Justine Curney VPA-Procurement & Business Services-AVP Administration
Kenneth Leonard VPA-Public Safety
Colleen Thompson VPA-Transportation Services-Parking
Felicia Bidgell VPA-VP Administration
Sandra Ferris VPA-VP Administration
Karol Salisbury VPA-VP Administration
Nancy Alfonsi VPA-VP Administration
Jo Anne Mealo-Wentz VPF-CON-Payroll Services
Cara Diggs VPF-CON-Payroll Services
Alicia Granger VPF-Vice President Finance & CFO
Rasheed Ojuko VPF-Vice President Finance & CFO
Jacqueline Madoo VPR-Applied Research Lab for Intelligence & Security
Nancy Dodd VPR-Applied Research Lab for Intelligence & Security
Tria Rowley VPR-Research Administration
Cheryl Jones VPR-Research Administration
Taylor Prendergast VPR-Research Administration
Lisa Taylor VPR-UMCAPS-Inst for Governmental Service & Research
Lora Brown VPR-UMCAPS-MD Small Business Development Ctr
Derrick Campbell VPR-UMCAPS-MD Small Business Development Ctr
Jeffrey Snider VPR-VP Research
Stefanie Drame VPR-VP Research
Jeremy Lightner VPSA-Counseling Center
Christopher Moore VPSA-Dining Services
Debra Orme VPSA-Dining Services
Joe Mullineaux VPSA-Dining Services
Veronica Turcios VPSA-Dining Services
Katherine O'Hare VPSA-Dining Services
Angela Jackson VPSA-Res Facilities-Employee Services
Rashida Bailey VPSA-Res Facilities-Employee Services
Elizabeth Strong VPSA-Res Facilities-Financial Services
Melissa Amick VPSA-Res Facilities-Financial Services
Daniel Ostick VPSA-RL-Director Salary/L&A
Cory Hibbetts VPSA-RL-Director Salary/L&A
Meredith Carpenter VPSA-RL-Director Salary/L&A
Erica Williams VPSA-RL-Director Salary/L&A
Sylvia Thomas VPSA-RL-Director Salary/L&A
Sharon Tharkur VPSA-Stamp Union-Administration
Kelsey Diggs VPSA-Stamp Union-Administration
Kalia Patricio VPSA-SU-Stamp Human Resources
Marinel Martinez-Benyarko VPSA-SU-Stamp Human Resources
Jeannet Meneses Torres VPSA-UHC-University Health Center
Erin Brault VPSA-University Career Center
Earl Cabellon VPSA-University Recreation & Wellness
Rainer Tandaju VPSA-University Recreation & Wellness
Chandra Bisnath VPSA-VP Student Affairs
Su-Hui Lei VPUR-Financial Management
Nicole Jenkins VPUR-Financial Management
Lauren Pazornick VPUR-Financial Management
Jerrika Jones VPUR-Financial Management
Barbara Nadelbach VPUR-Financial Management
Millaray Salvatierra-Sinn SVAAP-Enrollment Management
Rosemarie Mahoney VPA-Public Safety
Nikkiea Session VPA-Public Safety
Jessica Harris VPA-Facilities Management
Janae Davis VPA-Facilities Management
Adrianne Wallace VPA-Facilities Management
Adriana Berrios VPA-Facilities Management
Vanessa Greer GRAD-Graduate School
Showing 1 to 10 of entries
Back to Top